english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Saintes-Maries-de-la-Mer (Francie) - Kolébka romského křesťanství, nebo usurpace provensálské pouti?

Autorka článku se zaměřila na vylíčení pouti v provensálském přímořském městečku v kraji Camargue, kde žije mnoho Romů. Dříve byli převážně koňskými handlíři, dnes jsou hudebníky v místních restauracích a barech, obchodníky s použitým zbožím, kotláři, brusiči nebo také věštkyněmi. Nedaleko Saintes-Maries je malé soukromé romské muzeum. Na pouti dnes početně převažují Romové, ale vždycky tomu tak nebylo, ve dvacátých letech byli v menšině. Teprve v roce 1953 směli Romové poprvé nést sochu svaté Sáry v procesí k moři.
Na pouť se sjíždějí různé romské etnické podskupiny, Romové usedlí i kočovní, a nejenom křesťanští, ze solidarity přijíždějí i muslimští Romové z Balkánu a Turecka. Na pouť jezdí i mimořádně bohaté rodiny, např. rodina Bouglione, která vlastní největší francouzský cirkus. 23. května se odbývají modlitby v předvečer pouti, 24. května se koná snímání relikviářů svatých Marií a poté Sářino procesí, které doprovázejí jezdci na koních. 25. května se koná procesí svatých Marií. Pouť do Saintes-Maries-de-la-Mer byla původně poutí provensálskou, svatou Sáru uctívali Provensálci dřív než Romové. Romskou se tato pouť stala až později, Romové si své postavení vydobyli dlouhým rozjímáním v kryptě svaté Sáry. Pouť je samozřejmě i událostí společenskou, což jí neubírá na zbožnosti. Mnoho Romů má silný vztah k Bohu a některým svatým, ale je to vztah osobní a přímý, který nepotřebuje prostřednictví církve.


1998_1-2_s.50-62-Postolle.pdf:

Publikace: 1-2/1998
Témata: zvyky a obřady
Země: Francie
Autor: Postolle, Angele
Bibliografický odkaz: Postolle, Angele. 1998. Saintes-Maries-de-la-Mer (Francie) - Kolébka romského křesťanství, nebo usurpace provensálské pouti?. Romano džaniben 5 (1-2): 50–62.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás