english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Sociální mobilita Romů z dekolonizační perspektivy. Úvod k tematickému číslu Romano džaniben

[Social mobility of Roma from a decolonization perspective: Introduction to the thematic issue of Romano džaniben. ]

Úvodník k tematickému číslu představuje zaměření na sociální mobilitu Romů nikoliv jako zájem o individuální příběhy Romů, ale spíše o způsoby, jakými je taková mobilita rámována a jak ji uchopují samotní Romové. To podle autora vede k napojení na postkoloniální teorii jako kritiku zavedených diskursů a mocenských struktur a návazně k dekolonizaci jako způsobu převzetí kontroly nad produkcí vědění o Romech ze strany Romů samotných. Autor zde akcentuje nutnost napojení těchto důrazů na kontext regionu střední a východní Evropy, ale i rozdílných podmínek v jeho rámci. Především si ale klade otázku, jak rozšířit projekt dekolonizace mimo akademické kruhy, tak aby nepředstavoval další způsob reprodukce zavedených mocenských struktur.

The editorial for the thematic issue presents the focus on Romani social mobility not as an interest in the individual stories of Roma, but rather in the ways in which such mobility is framed and understood by Roma themselves. This, according to the author, leads to a connection to postcolonial theory as a critique of established discourses and power structures, and subsequently to decolonization as a way of taking control of the production of knowledge about the Roma by the Roma themselves. The author here emphasizes the necessity of connecting these emphases to the context of the Central and Eastern European region, but also to the different conditions within it. Above all, however, he asks how to extend the project of decolonization beyond academic circles so that it does not represent another way of reproducing established power structures.
Romano dzaniben_1_2023_Ort 5-24.pdf:

Publikace: 1/2023
Témata:
Země:
Autor: Ort, Jan
Bibliografický odkaz: Ort, Jan. 2023. Sociální mobilita Romů z dekolonizační perspektivy. Úvod k tematickému číslu Romano džaniben. Romano džaniben 30 (1): 5–24.
Klíčová slova: Romové ; sociální mobilita; postkoloniální teorie; dekolonizace; střední Evropa
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.10402891
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás