english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Češi, Slováci a Romové po II. světové válce / (Majorita a minorita v zákonech a směrnicích)

Vztahy mezi národnostmi těsně po 2. světové válce. Velmi zesílil český nacionalismus, Němci a Maďaři byli deportováni a jejich majetek zabavován. Po 2. světové válce žilo v tehdejším Československu asi 100 000 Romů, téměř všichni na Slovensku. V Čechách a na Moravě byla většina Romů za války vyvražděna, vrátilo se asi 600 lidí. Majetek deportovaných Němců a Maďarů se přiděloval etnickým Čechům a Slovákům. Pokud jde o Romy, není známo, že by byl některému přidělen konfiskovaný majetek, třebaže se někteří vrátili z koncentračního tábora.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 3/2000
Témata: historie obecně politika
Země: Česká republika Slovensko
Autor: Nosková, Helena
Bibliografický odkaz: Nosková, Helena. 2000. Češi, Slováci a Romové po II. světové válce / (Majorita a minorita v zákonech a směrnicích). Romano džaniben 7 (3): 58–64.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás