english | česky
home

Aktuality

Rozhovor s Tony Lagrynem: Já už dneska se nedívám, kdo co jí, ale kdo jakej je, to mě život naučil. Životní příběh Tonyho Lagryna.

Obsáhlý rozhovor s Tony Lagrynem (*1947, Cheb), představitelem tzv. německých Romů – Sintů. Zde publikované části byly vybrány jednak z vlastního záznamu z března 2013 (cca 450 minut) a jednak z rozhovoru TL s novinářem týdeníku Reflex z roku 2008 (60 minutového), oba jsou uloženy ve audiofondu Muzea romské kultury. Základní osou rozhovoru je osobní životní příběh T. Lagryna, doplněný o vyprávění o pohnuté rodinné historie (oba rodiče byli spolu se svými rodinami vězněni v nacistických koncentračních táborech), která ovšem neskončila druhou světovou válkou. Kromě těchto rodinných historií se v rozhovoru Tony Lagryn též věnuje některým specifickým sociokulturním zvyklostem Sintů a mezietnickým vztahům.

text si můžete stáhnout v 
Publikace: 1/2013
Témata: romské osobnosti orální tradice / memoráty
Země: Česká republika
Autor: Horváthová, Jana
Bibliografický odkaz: Horváthová, Jana. 2013. Rozhovor s Tony Lagrynem: Já už dneska se nedívám, kdo co jí, ale kdo jakej je, to mě život naučil. Životní příběh Tonyho Lagryna.. Romano džaniben 20 (1): 105–139.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás