english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Projekt Profesionalizace redakce Romano džaniben

Redakce časopisu Romano džaniben oslavila 30 vydaných ročníků časopisu

Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji za práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Volby romských králů jako příklad sebeorganizování Romů v meziválečném období

[The election of Romani kings as an example of Romani self-organization in the interwar period]

Článek se zabývá institucí romského „krále“ a procesy jeho volby mezi Romy v meziválečném Československu. Tyto aktivity jsou chápány jako projevy romské sebeorganizace a snahy o hledání sebeprezentace nezávislé na většinových institucích. Vychází především z textů dobového tisku, i když tento pramen je zabarven značnou dávkou senzacechtivosti a exotizace. Instituce romského krále je prezentována na příkladu sousedního Polska, kde starší tradici volby romských králů oživili v meziválečném období kotláři Kalderašové z rodu Kwieků. Článek se zaměřuje na aktivity československých Romů směřující k volbě vlastního krále, do níž se zapojily různé romské komunity z různých částí země. Přináší zprávy o romských sjezdech a schůzích pořádaných s cílem zvolit krále nebo zaujmout veřejné stanovisko k jiné volbě. Pojednává také o terminologické adekvátnosti českého termínu „král“, který se ustálil v neromských zmínkách o této funkci, ale v romštině se obecně nepoužívá.

The article addresses the institution of the Romani “king” and the processes of his election among the Roma in interwar Czechoslovakia. These activities are seen as manifestations of Romani self-organization and efforts to seek self-representation independent of the majority institutions. It is primarily based on texts from the contemporary press, although this source is tinged with a considerable amount of sensationalism and exoticization. The institution of the Romani king is presented on the example of neighbouring Poland, where the older tradition of electing Romani kings was revived in the interwar period by Kalderash boilermakers from the Kwiek family. The article focuses on activities of Czechoslovak Roma aiming at the election of their own king, involving different Romani communities from different parts of the country. It presents reports about Romani congresses and meetings organized with the aim of electing a king or taking a public position on another election. It also discusses the terminological adequacy of the Czech term “king" as a term established in non-Romani references to the position, but is not generally used in Romani.
Romano dzaniben_1_2024_Hajska 19-52.pdf:

Publikace: 1/2024
Témata:
Země:
Autor: Hajská, Markéta
Bibliografický odkaz: Hajská, Markéta. 2024. Volby romských králů jako příklad sebeorganizování Romů v meziválečném období. Romano džaniben 31 (1): 19–52.
Klíčová slova: Romové; meziválečné období; romský král; volba romského krále; Kalderaši; Lovári; sebeorganizace Romů; sebeprezentace; mezinárodní kontakty
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.13696219
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás