english | česky
home

Aktuality


Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Tera Fabiánová

Portrét spisovatelky Tery Fabiánové představuje tuto výjimečnou osobnost v mnoha jejích životních rolích. Výborně jej dokreslují i otištěné fotografie z jejího rodinného archivu. Tato autorka mnoha básní, povídek a dvou beletristických knížek pochází z jižního Slovenska, od svých 16 let pracovala po Čechách a v 18 letech se seznámila se svým manželem Vojtou Fabiánem, se kterým vychovala 4 děti. 35 let pracovala jako jeřábnice v ČKD, pak v maďarském zastupitelském úřadě aj. Její tvorba je charakteristická především osobitým humorem a tvůrčím způsobem myšlení.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2000
Témata: romské osobnosti
Země: Česká republika
Autor: redakce
Bibliografický odkaz: redakce. 2000. Tera Fabiánová. Romano džaniben 7 (1): 100–106.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás