english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Redakce časopisu Romano džaniben oslavila 30 vydaných ročníků časopisu

Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji za práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Domnělá hereze athinganů

Podle kronikáře Theophana Continuata byl budoucí císař Michal II vychován v nové herezi, která vycházela ze židů a athinganů a kterou zavrhuje. Jako dospělý slouží u vojska a v té době mu věští jeden athingan slávu a možná i císařskou hodnost. V původním znění příhody byl věštcem mnich, ale spojení s athinganem více sloužilo Theophanově cíli, tedy očernit pozdějšího císaře. Vražda jeho konkurenta v zápasu o císařský titul mu zde rovněž nahrává. Athingané měli špatnou pověst věštců a obecně odlišně žijících lidí.
I v dalším prameni, Theophanově životopisu císaře Nikephora, se athingané zmiňují v souvislosti s opovrhovanými manichejci, a vytýká se jim věštění a čáry, ale i hereze a bludné učení. Interpretace tohoto textu ovšem není pro jeho inkonzistenci a nejasnost snadná. Nejstarší zmínky o athinganech tudíž nesvědčí ani o obsahu učení této hereze, ani o zvycích jejich nositelů, ale pouze o jejich negativním postavení na straně Byzantinců. Ani pozdější prameny toho neprozrazují víc.
Jinde se hovoří o athinganech jen jako o cizích lidech. Jejich nálepka heretiků nijak nevylučuje etnickou samostatnost této skupiny, jak lze vidět i u Židů. Přistoupíme-li na tento pohled, imigrovali athingané do Byzance během 7.-8. století. Jejich jméno není typické pro heretické skupiny, u kterých se jinak zvolí charakteristické rysy učení nebo jméno zakladatele jako základ pro jejich označení.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2007
Témata: historie obecně
Země: Byzantská říše
Autor: Speck, Paul
Bibliografický odkaz: Speck, Paul. 2007. Domnělá hereze athinganů . Romano džaniben 14 (ňilaj): 27–44.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás