english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Manušové z Auvergne, poslední francouzští nomádi

Bernard Leblon založil v 80. letech na univerzitě v Perpignanu Centrum multidisciplinárních studií o minoritách, kde do roku 1994 vyučoval. Je členem několika organizací zabývajících se romskou historií, hudbou a jazykem. V následujícím článku nás seznamuje s historií Romů ve Francii. Text má spíše formu eseje než odborného článku.
Jako první přišli na území Francie sinto-manušské skupiny – od 15. století. Další velká skupina Romů – Gitans (Kalé) přišla do Francie koncem 18. století. Od počátku 20. Století pak přicházeli Romové z Rumunska, z nichž někteří byli drženi v otroctví až do poloviny 19. století. Bernard Leblon se obává zániku kočovného života Manušů, který by znamenal zánik jedné kultury.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2008
Témata: historie obecně
Země: Francie
Autor: Leblon, Bernard
Bibliografický odkaz: Leblon, Bernard. 2008. Manušové z Auvergne, poslední francouzští nomádi. Romano džaniben 15 (ňilaj): 9–16.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás