english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Jmenné složeniny a víceslovná pojmenování v sanskrtu,hindštině a romštině

Cílem pojednání je popis pojmenovacích jednotek a porovnání slovotvorných vlastností sanskrtu a dvou novoindických jazyků - hindštiny a romštiny. Mezi jmennými složeninami (kompozity) a víceslovnými pojmenováními je samozřejmě rozdíl. Kompozitum je kondenzace víceslovného pojmenování, kdy více slov tvoří jeden morfologický celek vymezený jedním přízvukem.
Romština z Indie nezískala žádná kompozita. V některých případech tvoří kompozitní tvary ze syntagmat. V romštině se většinou jedná o sousloví se závislostním vztahem, např. dujto phen - sestřenice (dosl. druhá sestra). V romštině se také mnoho adjektiv odvozuje od substantiv pomocí genetivu - např. čhaskero čhaj (vnučka, synova dcera).
V hindštině i v romštině se vyskytují pojmenování dvojic: daj dad (rodiče), phrala pheňa (sourozenci).
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2006
Témata: gramatika
Země: Česká republika Indie
Autor: Kostić, Svetislav
Bibliografický odkaz: Kostić, Svetislav . 2006. Jmenné složeniny a víceslovná pojmenování v sanskrtu,hindštině a romštině. Romano džaniben 13 (jevend): 152–170.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás