english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Prezentace v roce 2019

RU#60, 17. 10. Konec kočování v Čechách. Případová studie násilného usazení olašských Romů v Lounech a Žatci na konci 50. let.
Markéta Hajská (FF UK)

Přednáška vychází z aktuálního výzkumu zaměřeného na podoby, průběh a dopady realizace Zákona o trvalém usazením kočujících osob (č. 58/1974) z roku 1958. Lokální případová studie sleduje osudy dvou rozšířených rodin olašských Romů, které byly na konci padesátých let násilně usazeny ve městech Louny a Žatec. Tento výzkum vychází z kombinace orálně historických metod (rozhovory s pamětníky kočovného života a nedobrovolného usazení) a archivních metod (bádání v Státním archivu Louny, Národním archivu Praha a dalších archivech). Ve svém výzkumu se Hajská na základě sporadicky se vyskytujících záznamů snaží vystopovat migrační trajektorie zkoumané skupiny v desetiletích předcházejících realizaci Zákona č. 58/1974. Věnuje se také okolnostem a průběhu soupisu kočujících a polokočujících osob, ale také následným asimilačním politikám a postupům státních orgánů vůči těmto osobám.

RU#59, 20. 6. Literatura Romů v ČR - současná konjunktura, trendy, příležitosti
Karolína Ryvolová (nakladatelství Kher)

Romské literatuře se momentálně daří. Souhra šťastných okolností otevírá autorům začínajícím, ale především těm s texty v šuplíku, výrazně více příležitostí než dříve. Nastolený trend, do té míry nepřehlédnutelný, že na něj reagují i většinová média, je potřeba podchytit a vytěžit z něj maximum. S Karolínou Ryvolovou o druhém dechu nakladatelství KHER, Klubu romských autorů Paramisara a nutnosti učit literární kritiky býti lepšími čtenáři.

RU#58, 16. 5. Četař Robert Serynek, italský legionář
Lada Viková (Univerzita Pardubice)

Příspěvek představí příběh Roberta Serynka, romského legionáře z období 1. sv. války, jenž zemřel na následky válečného zranění v červnu 1919 (100. výročí jeho smrti si tímto připomeneme). Serynek se jako jediný z dosud zjištěných romských legionářů dočkal povýšení a byl oceněn čs. válečným křížem. Těžištěm příspěvku bude přiblížení snah jeho legionářského nadřízeného a dalších osob o proplacení legionářské životní pojistky jeho pozůstalým rodičům, v poválečných letech (1919-1923) stále ještě kočujícím. Příspěvek sleduje zjevnou solidaritu legionářů, vojenského aparátu i obecních zastupitelstev s romskou rodinou. Příběh tak klade otazníky nad zažitou představu o předem daných asymetrických mocenských pozicích mezi Romy a Neromy. Tušená solidarita v případě pojistky R. Serynka ovšem stojí v kontrastu s postavením dalších romských legionářů v meziválečném období, a především se skutečností, že patrně většina z nich zahynula za 2. světové války v koncentračních táborech.

RU#57, 21. 3. Společenské předpoklady holokaustu Romů v protektorátu Čechy a Morava
Jiří Smlsal (Institut terezínské iniciativy)

Prezentace se zaměřuje na faktory, který usnadnili provádění holocaustu Romů v Protektorátu. Soustředí na dlouhodobou společenskou poptávku po zostření perzekuce Romů, podpořenou lokálními konflikty ohledně domovské příslušnosti, migrací Romů z nacistického Německa nebo problémy plynoucími z nuceného usazení kočujících osob nebo snahou o získání majetku Romů. Autor argumentuje, že nacistická rasová perzekuce dosáhla velké účinnosti kvůli navázání na předcházející protiromská opatření a zapojení místní správy.

RU#56, 21. 2. Politicko-společenská angažovanost Romů v Československu 1945-1968
Helena Sadílková (FF UK), Milada Závodská (MRK), Dušan Slačka (MRK)

Historické prameny, jež jsou uloženy v českých a slovenských archivních institucích, zachycují aktivity různých členů romských společenství v bývalém Československu mezi lety 1945–1968, jimiž Romové usilovali stát se partnery státním institucím ve vyjednávání svého postavení ve společnosti – respektive aktivně projevovali vlastní připravenost a zájem účastnit se na přípravě a realizaci politik mířených na tzv. „cikánské obyvatelstvo“. Autoři nové publikace k dějinám Romů si kladou otázky, jak může historická věda sledovat kontiunitu tohoto etnoemancipačního úsilí, jež předcházelo pozdějšímu vzniku Zväzu Cigánov-Rómov a Svazu Cikánů-Romů.

(Debata o knize „Aby bylo i s námi počítáno“ s podtitulem „Společensko-politická angažovanost Romů a snahy o založení romské organizace v poválečném Československu“, kterou v roce 2018 vydalo Muzeum romské kultury).

RU#55, 17. 1. Historický a spoločenský význam rómskych kováčov (o knihe Rómski kováči na Slovensku, Bratislava, ÚĽUV 2018)
Arne Mann (Ústav etnológie a sociálnej antropológie SAV, emeritní člen)

Kováčstvo malo pre život Rómov v minulosti mimoriadny význam. Spolu s hudobníctvom im umožnilo v priebehu 16.-18. storočia prejsť na trvalo usadlý spôsob života. Technológiu spracovania kovov si priniesli Rómovia z indickej pravlasti, čo sa prejavilo v technológii práce (kovanie na zemi) i používaných nástrojoch (dvojica kožených mechov), ktoré dodnes v Indii používajú predpokladaní príbuzní európskych Rómov. Rómski kováči sa zameriavali na produkciu výrobkov, ktoré nevyrábali miestni nerómski kováči, a preto nedochádzalo ku vzájomnej konkurencii. Keď fabrická výroba utlmila záujem o výrobky kováčov, niektorí rómski kováči sa zamerali na umelecké kováčstvo, ktoré existuje dodnes. Boli vážení tak príslušníkmi vlastnej komunity, ako aj zo strany majoritního obyvateľstva, čo sa prejavilo v ľudových piesňach, prísloviach i detských hrách.

časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás