english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Prezentace v roce 2023

RU#73, 23. 11. Krátký film o koncentračním táboře v Letech ve světle cenzury 50. let
Renata Berkyová (Pražské fórum pro romské dějiny, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR)

Krátký film Nezapomeňte na tohle děvčátko (Miroslav Bárta, 1961) tematizuje věznění Romů v koncentračním táboře v Letech u Písku a další souvislosti spojené s poválečnou ideologií. Podle svědectví manželky režiséra musel být film několikrát přepracován, konkrétní dokumentace cenzurních zásahů ovšem nebyla nalezena. Jaký vliv mohla mít cenzura na obsahovou i formální podobu finální verze? Na základě poznatků o cenzuře jiných dobových filmů se autorka zamýšlí nad historickým kontextem, v němž film vznikal. Prezentace představí dílčí výstupy probíhajícího výzkumu. Součástí prezentace bude i promítání filmu.

RU#72, 15. 6. K problematice bádání o holokaustu Romů a Sintů více než 80 let od událostí
Lada Viková (Univezita Pardubice)

Je možné bádat o holokaustu Romů a Sintů, i když přeživší již nežijí a jejich potomci možná ani netuší, že měli romské předky? Příspěvek "Nad několika případovými studiemi rodin Ištvanů / Ištvánů a o té z Radějova detailněji. (Příspěvek k bádání o holokaustu Romů a Sintů více než 80 let od událostí)" představí snahu autorky o záchranu vzpomínek, dokumentů a fotografií svědčících o romských válečných obětech, záladní zjištění výzkumu a představí také možnosti a možné nástrahy takového výzkumu.

Významnými participanty celého výzkumného projektu byli potomci přeživších: napomohli rekonstrukci dosud neznámých životních příběhů. Výsledek plodné spolupráce badatelky s rodinami bude demonstrován na konkrétním portrétu člověka, jehož pohnutý příběh by bez vzájemné kooperace zůstal veřejně neznámým.

(Prezentace bude vycházet z dizertační práce obhájené v únoru letošního roku na FHS UK v Praze.) Prezentace proběhne v Čítárně Kampusu Hybernská.

RU#71, 18. 5. Postoje k Romům na Ukrajině během války
Januš Pančenko

Prezentace prvních výsledků sociologické studie, která na jaře 2023 zkoumala postoje ukrajinské veřejnosti vůči Romům a změny těchto postojů v posledních letech. Vystoupí Januš Pančenko ze Záporožská univerzity. Januš byl hostem již na listopadové Akademii romských studií, kde prezentoval své zkušenosti s ruskou okupací a tím, jak situaci vnímají Romové zejména v chersonské oblasti. Jazyk prezentace bude upřesněn. Proběhne v Čítárně Kampusu Hybernská (za barem).

RU#70, 27. 4. Distanciace aneb nejen o těch Druhých, ale také o Nás
Renata Sedláková (Univerzita Palackého v Olomouci) 

Co bychom věděli o Romech, pokud bychom je znali pouze ze zpravodajství České televize? A změnil se obraz, který o nich vytváří médium veřejné služby v posledních dvou desetiletích? Renata Sedláková představí na Utopiích knihu "Zprávy o Nich nebo o Nás: zpravodajský diskurz České televize o Romech."

Autorka vychází z předpokladu, že kulturně sdílená přesvědčení a mediální reprezentace Druhých vypovídají i o představách většiny o sobě samých. V přednášce poukáže na klíčové znaky, které přispívají k reprezentaci Romů jako kulturně odlišných a vzdaluje tak její příslušníky majoritnímu publiku.

Studie kombinovala kvantitativní obsahové analýzy a diskurzivní a sémiotické analýzy zpravodajské relace Události. Sdělení o Romech dlouhodobě tvoří necelá 2 % příspěvků odvysílaných v relaci Události. Mění se však způsob, jakým jsou ve zpravodajském diskurzu reprezentováni. Především klesá podíl zpráv, které je slovně označují odkazem k etnicitě. Výstavba zpravodajských sdělení do opozice příběhů o Nás a o Nich, ale stvrzuje symbolickou jinakost obou etnik. Na příkladech autorka ilustruje, že mainstreamové televizní zpravodajství je etnocentrické a informuje primárně o aktivitách příslušníků majority, a to i ve zprávách, které verbálně nebo vizuálně odkazují k romské menšině, což její příslušníky staví do pasivní pozice příjemců sociální pomoci nebo objektů politických opatření ze strany většiny. Optika menšiny v relaci Události zůstává dlouhodobě upozaděna a příklady Romů reprezentovaných v pozici autority jsou výjimkou. Použité vizuální záběry často spouštějí negativní konotace a udržují v oběhu stereotypy dlouhodobě přítomné v povědomí české majoritní populace.

Ačkoliv integraci romského obyvatelstva do české společnosti aktuálně není věnována výrazná pozornost ani politického, ani mediálního diskurzu, je stále aktuální. Zpravodajská média jsou přitom klíčovými činiteli v procesu vytváření sociální reality a mohou přispívat nejen k začleňování, ale i k sociálnímu vylučování a diskriminaci příslušníků sociálních skupin.

RU#69, 16. 3. Debata o knize Harmonie soužití
Jan Ort, Tomáš Kobes

Jan Ort zaměřil svůj antropologický výzkum na vesnici s reputací „harmonického soužití“ mezi jazykově i etnicky heterogenními obyvateli. Jeho kniha Harmonie soužití (Karolinum, 2022) nabízí etnografickou kritiku této idylické představy a ukazuje, jak současné mocenské mechanismy a interakce souvisí s historickou transformací, naturalizací symbolických a materiálních nerovností, hranic a hierarchií. Knihu představí autor, vlastní perspektivu na text bude prezentovat také sociolog Tomáš Kobes.

časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás