english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Dějiny Romů ve výuce

Projekt „Dějiny Romů ve výuce“ realizuje organizace Romano džaniben od roku 2010. Jeho cílem je poskytnout učitelům 2. stupně ZŠ a SŠ dostupné a srozumitelné didaktické materiály, které by za pomoci událostí nejnovějších dějin Romů – holocaustem počínaje po současnost – dokázaly tematizovat aktuální celospolečenské problémy. V rámci projektu proto vzniká internetová učebnice moderní historie Romů v České republice s názvem Krajinou příběhů. Ta je založena na práci s interaktivními mapami, ve kterých se propojuje historie míst a příběhů osob, jejichž osudy jsou s lokalitami spojeny. Vycházíme přitom ze zkušenosti, že pomocí konkrétních lidských příběhů zasazených do širšího kontextu doby se žáci a studenti učí historii snáze a intuitivněji. Ke každému příběhu, který je v mapách zpracován, je pedagogům k dispozici metodická podpora v podobě různých skupinových aktivit, ale i samostatných úkolů pro žáky.

Nedílnou součástí projektu jsou také dílny pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty SŠ seznamující účastníky s romskou historií a metodou orální historie prostřednictvím osobních setkání s romskými pamětníky a jejich reflexe. V rámci dílen mají žáci možnost aktivně se seznámit s romskou kulturou a historií přímo od romských informátorů. V doprovodu lektorů se setkávají s informátory v jejich domácím prostředí, což jim umožňuje nahlédnout do každodenního života představitelů romského etnika. Pomocí vedených rozhovorů získávají poznatky o nedávné historii Romů, zvycích, kultuře, ale také názorech vypravěčů. Přínosem je fakt, že žáci získávají informace přímo od zdroje, nikoliv zprostředkovaně. O svých výstupech mohou následně diskutovat a předávat si získané poznatky. Dílny tak přispívají k objektivnější informovanosti žáků, k jejich sblížení se s romskou kulturou zevnitř, ale také k rozvoji reflexe získaných informací. Vedlejším přínosem dílen je rovněž seznámení žáků s metodou orální historie a vedením rozhovorů. Dílny jsou rozděleny do čtyř bloků: přehled romské historie - metoda orální historie - návštěva romského pamětníka - reflexe získaných poznatků, každý v trvání cca 1,5 hodiny. Pro školy jsou poskytovány zdarma.

V rámci projektu jsou pak pořádány také semináře pro odbornou i laickou veřejnost, které ji seznamují s projektem a praktickým využitím učebnice Krajinou příběhů.

Více informací, včetně kontaktů, najdete na webu www.krajinoupribehu.cz

Projekt můžeme realizovat díky podpoře

Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR

Nadačního fondu obětem Holocaustu

a Magistrátu hlavního města Prahy

 

časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás