Aktuality
Časopis romistických studií
Název pro časopis ROMANO DŽANIBEN se zrodil spontánně. Do češtiny jej lze přeložit více způsoby: Romská věda, Vědění o Romech, Poznávání Romů, Romské vědění /tj. co Romové vědí. Široké sémantické pole romského pojmu má tu výhodu, že v sobě soustřeďuje mnoho významových nuancí, které by měly vytvářet charakter časopisu.
Milena Hübschmannová
z předmluvy k prvnímu číslu časopisu Romano džaniben1/1994
Časopis Romano džaniben je jediným odborným periodikem v Česku, které se od svého založení v roce 1994 systematicky věnuje jazyku, historii a kultuře Romů v nejširším slova smyslu. Romano džaniben publikuje odborné stati o Romech z celého světa (včetně statí romských vědců) a recenze aktuální romistické literatury, některá jeho čísla jsou monotematická. Zároveň věnuje pozornost hlasu Romů, publikuje memoráty, eseje, profilové rozhovory s romskými umělci a jinými osobnostmi a ukázky jejich tvoby. Vychází dvakrát ročně o rozsahu cca. 180 stránek v tištěné (nákladem 300 kusů) a on-line podobě.
Historie časopisu
U zrodu časopisu stála doc. Milena Hübschmannová, zakladatelka romistiky na FF UK v Praze, se svými přáteli. Ti se také na podobě časopisu výrazně podíleli, jmenovitě (řazeno abecedně): Zbyněk Andrš, Ruben Pellar, Hana Šebková, Anna Žigová a Edita Žlnayová. Skladba Redakční rady a technické redakce se v průběhu let obměňovala. Časopis vychází nepřetržitě od roku 1994, do roku 2002 měl čtvrtletní periodicitu, jednotlivá vydání čítala v průměru 100 stran. Výraznější změny zaznamenal časopis v roce 2002, kdy tehdejší o. s. Romano džaniben začalo na jeho vydávání spolupracovat s nakladatelstvím G plus G. Od té doby časopis vychází pololetně v průměru o 180 stranách a má současnou grafickou podobu, od prvního čísla roku 2012 pouze došlo k návratu k původnímu, menšímu formátu.
Milena Hübschmannová redakci časopisu vedla celých 11 let do roku 2005, kdy tragicky zahynula, a na následující 3 roky převzal vedení redakce Peter Wagner. V roce 2009 se ho ujaly Jana Kramářová a po ní Eva Zdařilová. Od roku 2011 redakci vedou Pavel Kubaník a Helena Sadílková.
V roce 2010 byl časopis zařazen na seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik spravovaný Radou pro vědu a výzkum.
Současnost časopisu
Časopis Romano džaniben je časopisem s otevřeným přístupem podle definice BOAI, přičemž jednotlivé autorské texty podléhají veřejné licenci CC-BY. Texty vychází v českém, slovenském a romském jazyce, redakce přijímá i texty v anglickém jazyce, které jsou ale překládány. Více v sekci o časopisu/ pro autory.
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
Evidenční číslo podle tiskového zákona: MK ČR E 6882
Objednávky předplatného a archivních čísel časopisu na dzaniben(at)email.cz