english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Anne Sutherlandová: Romové - neviditelní Američané

Romano džaniben vydal na podzim roku 2014 v edici Droma překlad knihy americké antropoložky Anne Sutherlandové.

Kniha Romové – neviditelní Američané je velmi důkladným, a přitom čtivým popisem života jedné ze skupin amerických Romů, poměrně blízké našim Romům olašským. Vznikla již před více než 40 lety, ale je třeba říci, že u nás dodnes nevyšla žádná srovnatelná studie věnovaná této romské skupině. Sociální antropolog Yasar Abu Ghosh (FHS UK v Praze) o studii říká: Kniha Anne Sutherlandové představuje jednu z průkopnických studií o amerických Romech, která se opírá o dlouhodobý a detailní etnografický výzkum. Tím výrazně vyniká mezi v té době existujícími prameny ke studiu sociálního života romských skupin, a to nejen amerických. Studie je průkopnická hned v několika ohledech: odhlíží od fenoménů, které okolí Romů pokládá stereotypně za klíčové (krádeže, krevní msta apod.) a díky této metodologické obezřetnosti se zaměřuje na sociální organizaci romské kumpanie a na různé mechanismy řešeni vnitřních konfliktů. K těm patří příbuzenský systém stejně jako svébytný „právní“ řád a strategie hlídání hranic mezi Romy a ne-Romy. Z dnešního hlediska je v tradičním holistickém zaměření studie možné shledat určitý přínos, přinejmenším v možnosti komparativního zkoumání různých sfér kultury Romů: od sociální organizace a příbuzenství, přes každodenní ekonomické praktiky a politické mechanismy, až po soubor věr o čistotě a morální ekonomii ve vymezování se vůči neromskému světu. Tak jako se autorka v předmluvě i závěru vyznává z úcty a respektu k Romům, které měla možnost během výzkumu blíže poznat, čtenář pocítí úctu a respekt k autorce samotné: během dvou let nashromáždila velké množství informací, z nichž dokázala sestavit vědecky přínosnou, a přitom čtivou a srozumitelnou studii. Český překlad výběrově doprovázejí poznámky, upřesnění a doplňky, zejména z oblasti etymologie romských výrazů.

Ukázka z knihy ke stažení zde.

Během týdenního pobytu v ČR na konci listopadu 2014 autorka se svým manželem navštívila tři univerzity: FF UP Olomouc, FF UK v Praze a FF UPA v Pardubicích. Na každé z nich měli studenti možnost vyslechnout její přednášku doprovázenou dokumentárním filmem, na němž autorka spolupracovala, na závěr proběhla diskuse.

Záznam z křtu knihy v Knihovně Václava Havla můžete vidět zde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 





 

Na fotkách: 1) Anne Sutherland (uprostřed), překladatelka knihy Marta Miklušáková (vpravo), tlumočnice (vlevo); 2) s ředitelkou Romano džaniben Ladou Vikovou (vlevo) a moderátorkou křtu Margitou Wagner (druhá zleva); 3) publikum při křtu; 4) autorka při své přednášce na FF UK v Praze; autorka fotografií Jana Šustová

Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR, za pomoc děkujeme také soukromým dárcům. 

časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás