english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Romové v Burgenlandu / Zachová se jejich jazyk?

Autor - pracovník univerzitního jazykovědného ústavu v rakouském Štýrském Hradci se zajímá o příčiny ztráty užívání rodného jazyka burgenlandských (původně maďarských) Romů. Zničením tradic své společnosti začali tito Romové užívat více němčinu (dříve, tj. před 2. světovou válkou, kromě romštiny používali také maďarštinu a chorvatštinu). Dnešní Romové mladší 50 let většinou ovládají romštinu jen částečně a pasivně.
Založením kulturního svazu rakouských Romů ve Vídni vzrostlo hlavně u mladých lidí etnické sebevědomí. V roce 1993 byl natočen film, v němž se mluví výhradně romsky. Ve spolupráci s univerzitním jazykovědným ústavem ve Štýrském Hradci se začal rozvíjet projekt, který má pomoci zabránit hrozícímu zániku jazyka.


1994_1-s.38-41_Halwachs.pdf:

Publikace: 1/1994
Témata: dialektologie sociolingvistika
Země: Rakousko
Autor: Halwachs, Dieter W.
Bibliografický odkaz: Halwachs, Dieter W.. 1994. Romové v Burgenlandu / Zachová se jejich jazyk?. Romano džaniben 1 (1): 38–41.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás