english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Zkušenosti Romů ve světě dominance neromské normality

[The Romani experience in a world of domination of non-Romani normality]

Text vychází z rozhovorů se dvěma vysokoškolsky vzdělanými Romy, Zdeňkem a Věrkou. Představuje jejich všední zkušenost s okolním, převážně neromským, světem. Teoretické ukotvení textu nachází autor v knize Černá kůže, bílé masky, ve které Frantz Fanon na příkladu žitých zkušeností kolonizovaných lidí pojmenovává právě nerovnost vztahu skupinových identit. Zkušenosti narátorů autor prezentuje aktérsky, spolu s jejich pocity a interpretacemi, pokud je tématizovali. Skrze teoretický rámec následně identifikuje mocenské jednání Neromů, jež charakterizuje jako ukotvené v normalitě rasového diskurzu. Dochází k závěru, že jednání Neromů při interakci s Romy spoluutváří představa o romství, jakožto zastřešující kategorii, která Neromům dále umožňuje přehlížet individualitu Romů a (nevědomě či záměrně) konstruovat rasistické narativy a související praxi na základě normalizované představy o apriorní homogenizované odlišnosti Romů. Autor zároveň poukazuje na různorodost zkušeností s rasismem, když jeho rozeznávání a reakci na něj sleduje jako nesamozřejmou, situačně a časově podmíněnou schopnost.

The text is based on interviews with two university-educated Roma, Zdeněk and Věrka. It presents their everyday experiences with the surrounding, mostly non-Romani, world. In order to emphasise the narrators’ agency, impressions and interpretations of these experiences, if thematized, are also presented. The author grounds his discussion of this material in the book Black Skin, White Masks, in which Frantz Fanon focuses on the inequality of group identities on the example of the lived experiences of colonised people. He identifies the power behaviours of the non-Roma as rooted in the normality of racial discourse and co-constructed by the perception of Romani identity as an overarching category. In his view this further enables the non-Roma to overlook the individuality of the Roma and to base the racist narratives and related practices on a normalised notion of a priori homogenised Romani difference. At the same time, the author emphasises the diversity of experiences of racism and the ability to recognise and respond to racism as situational and temporal.
Romano dzaniben_1_2023_Reichel 57-76.pdf:

Publikace: 1/2023
Témata:
Země: Česká republika
Autor: Reichel, Tomáš
Bibliografický odkaz: Reichel, Tomáš. 2023. Zkušenosti Romů ve světě dominance neromské normality. Romano džaniben 30 (1): 57–76.
Klíčová slova: Romové; všední zkušenost; postkoloniální myšlení; sociální mobilita; rasismus
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.10281467
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás