english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Mediální konstrukce etnicity - případ uneseného novorozeněte

Případová studie nahlíží optikou mediální konstrukce reality a kulturálního pojetí reprezentace na kauzu uneseného romského novorozeněte. Navazuje přitom na poznatky studií reprezentace etnických menšin a Romů v médiích. Triangulací metod analyzuje reprezentaci této události v hlavní zpravodajské relaci České televize a televizí Nova a Prima. Hledá odpověď na otázku „Jaká sociální realita byla konstruována ve zpravodajských příspěvcích o únosu novorozence a „Jak se mediální konstrukce lišily v jednotlivých relacích?“. Text se soustředí na to, jakým způsobem média pracovala s etnicitou aktérů události, současně poukazuje na obecné rysy reprezentace romské menšiny ve zpravodajství a upozorňuje na užívané postupy a znaky, které akcentují stereotypy spojené s Romy ve vědomí majority. Prostřednictvím obsahové analýzy autoři zmapovali všechna sdělení o uneseném dítěti, identifikovali zpravodajské hodnoty, které odvysílané zprávy odrážely, analyzovali citované informační zdroje a zobrazené aktéry události. V kvalitativní části se podrobně zaměřili na tematické rámce, do kterých média zprávy o události ukotvovala. Zatímco dominantním tematickým rámcem komerčních stanic byla rodina a emoční zpracování události do podoby příběhu, televize veřejné služby zdůrazňovala především práci Policie ČR na případu. Podstatnou roli v případu sehrála etnicita uneseného dítěte, se kterou všechny relace pracovaly ambivalentně.


text Renáty Sedlákové a Zuzany Veselkové si můžete přečíst v PDF:

Publikace: 2/2014
Témata: rodinné a komunitní vztahy
Země: Česká republika
Autor: Sedláková, Renáta Veselková, Zuzana
Bibliografický odkaz: Sedláková, Renáta; Veselková, Zuzana. 2014. Mediální konstrukce etnicity - případ uneseného novorozeněte. Romano džaniben 21 (2): 9–43.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás