english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Názory na školu a vzdelanie v jednej rómskej rodine

Babička, dcera a vnučka z Košic vyprávějí o svých zkušenostech se školou. Babička patřila k první generaci, která absolvovala (už po 2. světové válce) základní školu. Její dcera se v továrně vyučila obuvnicí a vnučka chodí do 4. třídy. Babička (Ružena Balogová) začala chodit do školy v Čechách - v Pardubicích, kam její rodiče odešli za prací brzy po válce. Později se vrátila na Slovensko. Dcera chodila do školy v Košicích, učiliště absolvovala v Západoslovenském kraji. Vnučce se ve škole velmi líbí, má kamarády i mezi slovenskými dětmi.


1995_3-s.9-15_Nazory.pdf:

Publikace: 3/1995
Témata: vzdělávání Romů orální tradice / memoráty
Země: Slovensko
Autor: Šebková, Hana Žlnayová, Edita
Bibliografický odkaz: Šebková, Hana; Žlnayová, Edita. 1995. Názory na školu a vzdelanie v jednej rómskej rodine. Romano džaniben 2 (3): 9–15.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás