english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Formy a funkce hudby při pouti v Saintes-Maries-de-la-Mer

Městečko Saintes-Maries-de-la-Mer na jihu Francie se každoročně stává na konci května dějištěm velkolepé pouti, na kterou se sjíždějí Romové z celé Evropy. Vzdávají zde úctu Svatým Mariím (podle provensálské legendy blízkým příbuzným Panny Marie – Marii Salomé a Marii-Jacobé) a patronce Sáře – ochránkyni nenáviděných.
Maria Bartz v Saintes-Maries-de-la-Mer pobývala v roce 2008 s cílem zaznamenat, v jaké podobě je na pouti přítomna hudba a jaké plní pro zúčastněné funkce. Otištěný text je výběrem kapitol z diplomové práce „Formy, funkce a praxe náboženství a hudby v kultuře Romů: Výzkum pouti v Saintes-Maries-de-la-Mer“, kterou autorka v roce 2008 obhájila na Institutu Hudební a mediální vědy na Humboldtově univerzitě v Berlíně.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2009
Témata: muzikologie zvyky a obřady
Země: Francie
Autor: Bartz, Maria
Bibliografický odkaz: Bartz, Maria. 2009. Formy a funkce hudby při pouti v Saintes-Maries-de-la-Mer. Romano džaniben 16 (3): 113–128.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás