english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Z měditepce zdravotníkem (portrét Aljoši Taikona)

Aljoša Taikon je jeden z představitelů významného švédského kalderašského rodu Taikonů. Medailon autorka připravila na základě Aljošovy životopisné knihy From Coppersmith to Nurse: Aljosha the Son of a Gypsy Chief. (Z měditepce zdravotníkem: Aljoša, syn cikánského krále), jež vyšla poprvé švédsky v roce 1998 (viz anotace v čísle 1-2/1999). Kniha vzešla ze spolupráce s rodinnou přítelkyní Gunillou Lundgren, která zapisovala vše, co jí Aljoša o svém životě po večerech vyprávěl. V roce 2000 vyšla reedice v kalderašském překladu a v roce 2003 ji vydalo anglické nakladatelství Hertfordshire Press v anglicko-kalderašské mutaci. Součástí medailonu je také vzpomínka z pera synovce Freda Taikona, který pracuje jako šéfredaktor švédského romského časopisu Romani Glinda (Romské zrcadlo) a dále pohádka O posečené kukuřici z repertoáru Aljošova otce.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2009
Témata: romské osobnosti literatura - próza
Země: Švédsko
Autor: Ryvolová, Karolína
Bibliografický odkaz: Ryvolová, Karolína. 2009. Z měditepce zdravotníkem (portrét Aljoši Taikona). Romano džaniben 16 (1): 183–193.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás