english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Redakce časopisu Romano džaniben oslavila 30 vydaných ročníků časopisu

Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji za práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

K výběrovému univerzalismu muzejních institucí

[On the selective universalism of museum institutions]

Na příkladu expozice Národního muzea Dějiny 20. století ukazuje text český hegemonní muzejní diskurs, ze kterého vypadávají národnostní menšiny, zde konkrétně Romové. V analýze takového diskursu se text obrací hlouběji do historie k vývoji českého Národního muzea a jeho homogenního chápání národa, ale i k širšímu způsobům přebírání praxe „výběrového universalismu“ od západoevropských muzejních institucí. Návazně se autorka zamýšlí nad možnostmi dekolonizace stávající muzejní praxe jako součásti širší produkce vědění.

Using the National Museum's exposition History of the 20th Century as an example, the text shows the Czech hegemonic museum discourse from which national minorities, specifically the Roma, are excluded. In analyzing such a discourse, the text turns deeper into history to the development of the Czech National Museum and its homogenous understanding of the nation, but also to the broader ways in which the practice of "selective universalism" was adopted from Western European museum institutions. The author then reflects on the possibilities of decolonizing existing museum practice as part of a broader production of knowledge.
Romano dzaniben_1_2023_Remesova 133-142.pdf:

Publikace: 1/2023
Témata:
Země: Česká republika
Autor: Remešová, Anna
Bibliografický odkaz: Remešová, Anna. 2023. K výběrovému univerzalismu muzejních institucí. Romano džaniben 30 (1): 133–142.
Klíčová slova: Národní muzeum; muzejnictví; (nad)reprezentace; výběrový universalismus; dekolonizace
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.10403202
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás