english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Americké hnutí za občanská práva a boj Romů v České republice

Autor připomíná postavení černochů v USA na počátku 60. let a hnutí za občanská práva pod vedením duchovního, baptistického kněze Martina Luthera Kinga, pokojné protestní akce i akce občanské neposlušnosti. Úspěch hnutí za občanská práva v mnoha oblastech života spočíval mj. i v tom, že mnoho amerických černochů bylo ochotno obětovat čas a energii na přípravu četných akcí. Přestože se od počátku 60. let hodně změnilo k lepšímu - mnoho černochů zastává místa, o jakých se jim před půl stoletím ani nezdálo, nejsou všechny problémy soužití bílých a černých vyřešeny definitivně. Je stále velký počet černochů potýkajících se s nezaměstnaností a sociálními problémy.
Zatím nevíme, jakým směrem se bude ubírat zápas Romů za rovnoprávnost. Je málo pravděpodobné, že se odstraní nezaměstnanost, diskriminace, útoky neonacistů apod., pokud se sami Romové nebudou snažit zlepšit své postavení. Ale ke změně myšlení a chování české veřejnosti i ve vlastních řadách mohou Romové dospět jen hromadnými, viditelnými akcemi.


1995_4-s.5-9_Bollag.pdf:

Publikace: 4/1995
Témata: politika
Země: Česká republika USA
Autor: Bollag, Burton
Bibliografický odkaz: Bollag, Burton. 1995. Americké hnutí za občanská práva a boj Romů v České republice. Romano džaniben 2 (4): 5–9.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás