english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Rodové historky Andreje Tokára: Me som andal e lačhi famiľija / (Vakeriben pal o dada) / Já jsem z dobré rodiny / (Vyprávění o předcích)

Rodinná historie Andreje Tokára z východního Slovenska, jehož otec byl za první světové války omylem považován za mrtvého, vrátil se a našel svou ženu, jak žije s jiným mužem a má s ním tři děti. Když bylo Andrejovi 18 let, začal pracovat na stavbách. Později se oženil s dívkou, jejíž rodiče ho nepovažovali za vhodného ženicha, byl jen chudý sirotek. (Zde je také vysvětleno postavení zetě v tradiční romské rodině).


1995_1_2-s.69-78_Rodove-historky-Andreje-Tokara.pdf:

Publikace: 1-2/1995
Témata: rodinné a komunitní vztahy orální tradice / memoráty
Země: Slovensko
Autor: Tokár, Andrej
Bibliografický odkaz: Tokár, Andrej. 1995. Rodové historky Andreje Tokára: Me som andal e lačhi famiľija / (Vakeriben pal o dada) / Já jsem z dobré rodiny / (Vyprávění o předcích). Romano džaniben 2 (1): 69–78.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás