english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Rozhovor s Katalin Papp

Romská výtvarnice působící v současnosti v USA v rozhovoru s Evou Zdařilovou vzpomíná na své dětství, dospívání a vlivy, které ji formovaly. Narodila se v romské muzikantské rodině v Lučenci. Ve škole se od ostatních dětí odlišovala nejen svým romským původem, ale i neznalostí slovenštiny, jako jediná pocházela z maďarsky mluvící rodiny. Předškolní věk strávila u babičky, rodiče pracovali na různých místech většinou krátkodobě. Po nástupu do školy ji začal trápit okolím vnucovaný pocit méněcennosti, který byl hlavním důvodem, proč po absolvování střední školy a pak po svatbě s manželem a malou dcerkou emigrovala nejprve do Německa a pak do USA, kde vystudovala vysokou školu s výtvarným zaměřením a žije, tvoří a působí jako učitelka výtvarného umění dodnes. Mezi její nejčastěji užívané a oblíbené techniky patří aquarel, olej a instalace (ráda experimentuje i se zvukovou složkou výtvarných performancí).

text si můžete stáhnout v 

Publikace: 2/2010
Témata: výtvarnictví romské osobnosti
Země: USA Slovensko
Autor: Zdařilová, Eva
Bibliografický odkaz: Zdařilová, Eva. 2010. Rozhovor s Katalin Papp. Romano džaniben 17 (2): 160–166.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás