english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

O Muzeu romské kultury v Brně

Myšlenka založit u nás muzeum věnované historii a kultuře Romů byla vyslovena koncem 60. let ve Svazu Cikánů - Romů. Záměr zformuloval tehdejší ředitel Etnografického ústavu Moravského muzea dr. Ludvík Kunz, CSc ve spolupráci s romským historikem Bartolomějem Danielem. Slibný začátek budování přerušilo zrušení Svazu Cikánů - Romů v roce 1973. Po listopadu 1989 se založení romského muzea jako jeden z hlavních úkolů objevilo v programových dokumentech Romské občanské iniciativy. Muzeum vyvíjí rozsáhlou publikační činnost a jeho lektoři přednášejí studentům pedagogických fakult, pro něž je znalost historie a kultury Romů velmi důležitá, aby mohli úspěšně vychovávat romské žáky.


1995_1_2-s.11-19_Laznickova.pdf:

Publikace: 1-2/1995
Témata: muzejnictví
Země: Česká republika
Autor: Lázničková, Ilona
Bibliografický odkaz: Lázničková, Ilona. 1995. O Muzeu romské kultury v Brně. Romano džaniben 2 (1): 11–19.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás