english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Sam manuš laśe, sar so aver manuš. / Jsme stejně dobří lidé, jako všichni ostatní. Rozhovor s Aninou Ciuciu.

Rozhovor s Aninou Ciucu, dcerou pův. nelegálních migrantů do západní Evropy, dnes studentkou pařížské Sorbonny, nad její knihou Je suis Tzigane et je le reste. Životní příběh Aniny dává možnost nahlédnout z vnitřní perspektivy téma, ze kterého se (nejen) ve Francii stal ožehavý politický problém v důsledků protestů proti deportacím romských migrantů do zemí původu. Anina Ciucu hodnotí možnosti svého přínosu jako člověka, kterému se díky zveřejnění jeho životního příběhu, dostalo mediální pozornosti a jistého společensko-politického vlivu. Rozhovor je veden a publikován v autorčině rodném jazyce, varietě kalderašské romštiny z Olténie (Malého Valašska) v Rumunsku. Poznámkou k dialektu a způsobu transkripce článek opatřil Zbyněk Andrš.  


rozhovor si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 2/2014
Témata: romské osobnosti
Země: Francie
Autor: Hajská, Markéta Turková, Kateřina Andrš, Zbyněk
Bibliografický odkaz: Hajská, Markéta; Turková, Kateřina; Andrš, Zbyněk. 2014. Sam manuš laśe, sar so aver manuš. / Jsme stejně dobří lidé, jako všichni ostatní. Rozhovor s Aninou Ciuciu.. Romano džaniben 21 (2): 116–132.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás