english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Dujto baro mariben Baťizovcate / Druhá světová válka v Batizovcích - Rozhovor s Helenou Čonkovou - Joškarkou (nar. 1927) jako jedna z možností edice memorátu

Rozhovor paní Čonkovou o událostech druhé světové války v Batizovcích (okr. Poprad ), která je prožívala jako náctiletá. V rozhovoru se pamětnice vrací mimojiné k tématu znásilňování romských žen ze strany vojáků Rudé armády. Publikovaná edice rozhovoru vznikla jako studentská práce na Semináři romistiky FFUK v rámci předmětu editologie a translatologie. Je opatřena ediční poznámkou přibližující práci editorek a vybrané způsoby řešení problémů spojených s editací rozhovorů s pamětníky vzniklých při práci na daném textu. 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 2/2014
Témata: orální tradice / memoráty
Země: Slovensko
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás