english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Dživav vaš o Roma / Žiju pro Romy / (Portrét Jana Horvátha)

Obsáhlý text je věnován významnému romskému žurnalistovi, básníkovi, politickému aktivistovi. První příspěvek je rozhovor, který 24.11.1998 natočily Milena Hübschmannová a Pavla Kříženecká - je uveden romsky i česky. Uveden je i výbor z poezie Jana Horvátha - celkem 7 básní, do češtiny je přeložili Jakub Krčík a Milada Závodská. Druhou částí textu je autorova poznámka - opět otištěna romsky i česky. Na závěr jsou připojeny ohlasy romských studentů na Horváthovy verše. Autorem ilustrací k básním je Ján Berki.


1999_1-2_s.78-109_Horvath.pdf:

Publikace: 1-2/1999
Témata: romské osobnosti literatura - poezie
Země: Česká republika
Autor: Hübschmannová, Milena Kříženecká, Pavla
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena; Kříženecká, Pavla. 1999. Dživav vaš o Roma / Žiju pro Romy / (Portrét Jana Horvátha). Romano džaniben 6 (1-2): 78–108.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás