english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Dživav vaš o Roma / Žiju pro Romy / (Portrét Jana Horvátha)

Obsáhlý text je věnován významnému romskému žurnalistovi, básníkovi, politickému aktivistovi. První příspěvek je rozhovor, který 24.11.1998 natočily Milena Hübschmannová a Pavla Kříženecká - je uveden romsky i česky. Uveden je i výbor z poezie Jana Horvátha - celkem 7 básní, do češtiny je přeložili Jakub Krčík a Milada Závodská. Druhou částí textu je autorova poznámka - opět otištěna romsky i česky. Na závěr jsou připojeny ohlasy romských studentů na Horváthovy verše. Autorem ilustrací k básním je Ján Berki.


1999_1-2_s.78-109_Horvath.pdf:

Publikace: 1-2/1999
Témata: romské osobnosti literatura - poezie
Země: Česká republika
Autor: Hübschmannová, Milena Kříženecká, Pavla
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena; Kříženecká, Pavla. 1999. Dživav vaš o Roma / Žiju pro Romy / (Portrét Jana Horvátha). Romano džaniben 6 (1): 78–108.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás