english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Nemůžeme čekat, až budeme v kurzu / Rozhovor s Delaine a Damianem Le Basovými

Po e-mailu kladli dvojici umělců otázky Helena Sadílková a Peter Wagner. Výsledkem je velice poutavý rozhovor o rodinném životě obou manželů, o jejich identitě a v neposlední řadě o jejich tvorbě, do které nechává nahlédnout i obrazová příloha doplňující rozhovor.

Delain Le Bas se narodila v roce 1965, pochází z romské rodiny. Vystudovala Královskou
akademii výtvarného umění (Royal Academy of Arts) zaměřenou na umění a design, kde se věnovala textilu. Vystavuje samostatně i v rámci souborných výstav např. v Británii, Francii, Itálii a USA. Se svým manželem Damianem žije v Západním Sussexu.

Damian Le Bas se narodil v roce 1963 do rodiny irských Travellerů.Navzdory obtížné situaci, ve které žil, byl přijat na Královskou akademii výtvarných umění, kde se věnoval textilu, zároveň ale dál tvořil kresby tužkou a olejovými pastely. Jeho díla jsou vystavována v rámci souborných výstav např. v Irsku, Británii, Francii, Švédsku, USA a Japonsku.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2009
Témata: výtvarnictví romské osobnosti
Země: Velká Británie
Autor: Wagner, Peter Sadílková, Helena
Bibliografický odkaz: Wagner, Peter; Sadílková, Helena. 2009. Nemůžeme čekat, až budeme v kurzu / Rozhovor s Delaine a Damianem Le Basovými. Romano džaniben 16 (3): 132–142.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás