english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

O Yanko le Redžosko / Prof. Dr. Ian Hancock

Ian Hancock je přední lingvista, napsal řadu vědeckých prací o kreolských jazycích, romštině a historii Romů. Přednáší na Texaské univerzitě v Austinu (Texas, USA). Angažuje se za práva Romů v mezinárodních organizacích.
Narodil se v roce 1942 v Anglii, kam jeho předkové z otcovy strany odešli z Maďarska. Matka I. Hancocka byla zčásti z rodu Romaničelů (britských Romů) a zčásti Irka. Kvůli rodinným neshodám odešel otec I. Hancocka s celou rodinou do Kanady. I. Hancock prošel celou řadou zaměstnání, procestoval Spojené státy i Kanadu, ocitl se opět v Anglii, kde se spřátelil s přistěhovalci z Afriky i Karibiku a začal se zajímat o kreolské jazyky. V roce 1966 začal studovat na univerzitě v Londýně, byl vyslán na studijní pobyt do Freetownu, hlavního města Sierry Leone.
Klíčový význam pro I. Hancocka mělo setkání s Donaldem Kenrickem, který ho začal vést k tomu, aby svými znalostmi a vzděláním pomáhal svému lidu. Po návratu do Kanady začal I. Hancock přednášet na Texaské univerzitě a v roce 1978 začal pracovat s Ronaldem Lee a Yulem Brynnerem v mezinárodních romských organizacích.


1996_3-s.50-61_Hancock.pdf:

Publikace: 3/1996
Témata: romské osobnosti romisté
Země: USA
Autor: Hancock, Ian
Bibliografický odkaz: Hancock, Ian. 1996. O Yanko le Redžosko / Prof. Dr. Ian Hancock. Romano džaniben 3 (3): 50–61.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás