english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Několik úvah nad teoretickým ukotvením bádání o romské hudbě

Článek aktualizuje přístupy ke studiu „romské hudby“ s vývojem světové etnomuzikologie a komplementárních oborů. Teoretická studie se zaměřuje na vědeckou metodologii u fenoménu „romská hudba“. Výrazným mezníkem se pro tento obor v České republice stal rok 1989, kdy se zpřístupnila relevantní literatura. Klíčová práce Ruth M. Stone Theory for Ethnomusicology nabízí inspiraci pro nové teoretické přístupy, které hudební subkulturu uchopují mnohem plastičtěji a komplexněji, jako např. funkce hudby v komunitě, kognitivní a komunikační teorie, role genderu, identity či etnicity.

Keywords: Ethnomusicology, romany music, theoretical approach


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2009
Témata: muzikologie
Země: Česká republika
Autor: Radostný, Lukáš
Bibliografický odkaz: Radostný, Lukáš. 2009. Několik úvah nad teoretickým ukotvením bádání o romské hudbě. Romano džaniben 16 (jevend): 11–19.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás