english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

O trajo si t´al pestrívo / Život musí být pestrý. Vyprávění Viktora Salinase

[O trajo si t´al pestrívo / The life should be varied. The life story of Viktor Salinas]

Životopisné vyprávění v bilingvní redakci Markéty Hajské. Předchází mu autorčino vysvětlení okolností seznámení s pamětníkem Viktorem Salinasem a také přiblížení projektu Paměť Romů, v rámci kterého se podařilo pamětníkovy vzpomínky roku 2017 zaznamenat. Vyprávění obsahuje jak základní momenty z pamětníkova života, tak i osudy jeho příbuzných za druhé světové války a historii příchodu olašských Romů do pamětníkovy rodné Dolné Seče (okr. Levice) na Slovensku. Ve dvou samostatných oddílech se pamětník zamýšlí nad usedlým způsobem života Romů v Dolné Seči a také nad jejich muzikantským uměním.


Romano dzaniben_2_2020_141_164.pdf:

Publikace: 2/2020
Témata: orální tradice / memoráty
Země: Česká republika Slovensko Československo
Autor: Hajská, Markéta
Bibliografický odkaz: Hajská, Markéta. 2020. O trajo si t´al pestrívo / Život musí být pestrý. Vyprávění Viktora Salinase. Romano džaniben 27 (2): 141–164.
Klíčová slova: olaští Romové; Slovensko; orální dějiny
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás