english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

K hudbě francouzských Romů

Malé manušské kapely (složené z houslí, kytary a basy, někdy i harmoniky) začínají doprovázet lidové zábavy po celé Francii. V roce 1931 tehdy ještě neznámého Djanga Reinhardta silně ovlivnila hudba Louise Armstronga, Dukea Ellingtona a Joe Venutiho. Založil Quintet du Hot-Club de France a začali hrát tzv. „jazz manouche“. Djanga brzy následovali další Manuši, ale také Gitanové.
Každoroční pouť v Saintes-Maries-de-la-Mer v jižní Francii je příležitostí k šíření jednotlivých stylů.
V roce 1962 přijíždějí do Marseille repatrianti po podepsání Evianské smlouvy, mezi nimiž je mnoho původně španělských Romů (Gitanů), kteří začínají hrát flamenko ovlivněné místními kapelami. Ve Francii působily a působí i kapely hrající tzv. „cikánskou“ maďarskou hudbu a také cigánské chóry vycházející z ruského folklóru.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2008
Témata: muzikologie
Země: Francie
Autor: Leblon, Bernard
Bibliografický odkaz: Leblon, Bernard. 2008. K hudbě francouzských Romů. Romano džaniben 15 (1): 17–21.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás