english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Gitani v Perpignanu a okolí

Kromě Manušů a Sintů, kteří se přistěhovali poměrně nedávno z Německa, (vlašských) Romů původem z Rumunska a balkánských romských skupin, žijí na jihu Francie hlavně Gitani, jejichž předci byli jazykově asimilováni na iberském poloostrově. Jejich pobyt ve Francii začal v době francouzské revoluce a časově skoro simultánního zrušení asimilačních zákonů ve Španělsku (r. 1783).
Výsledky následujících výzkumů pocházejí hlavně z romské čtvrtě Saint-Jacques v historickém centru Perpignanu, kde se Gitani postupně usidlovali  po zákazu kočování v roce 1940. Další lokality jsou Cité Gely v centru Montpellier, městečko Vinça a jedna čtvrť v Carcassonne. Informace byly získány z rozhovorů s gitanskými ženami a z výpovědí publikovaných v „Le livre des Gitans de Perpignan“ B. Leblona a J.-P. Escuda a „La Gitane et son destin“ autora Mossa, a v neposlední řadě z diplomové práce Lisy R..
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2008
Témata: etnografie obecně
Země: Francie
Autor: Dienstbierová, Kristina Šebová, Barbora Turková, Kateřina
Bibliografický odkaz: Dienstbierová, Kristina; Šebová, Barbora; Turková, Kateřina. 2008. Gitani v Perpignanu a okolí. Romano džaniben 15 (1): 22–30.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás