english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Byl to nevšední talent... Ivan Hrisko vzpomíná na Rinalda Oláha a nejen na něj

Tomáš Šenkyřík, muzikolog Muzea romské kultury v Brně poskytl do Romano džaniben rozhovor s houslistou a primášem cimbálové muziky Ivanem Hriskem o významném romském houslovém virtuózovi, skladateli a primáši – Rinaldu Oláhovi. Rinaldo Oláh proslul především s legendárním bratislavským souborem SĽUK (Slovenský lidový umělecký kolektiv), v němž působil 33 let. Ve SĽUKU působil jako koncertní mistr, skladatel a upravovatel lidových písní. Rinaldo Oláh proslul jako houslista s fenomenální pamětí, citem a originální kvalitou tónu. Byl vynikajícím interpretem skladeb klasické vážné hudby i originálním typem lidového muzikanta. Ovlivnil celou řadu mladých houslistů napříč všemi hudebními žánry. Zemřel 1. června v roce 2006 v Bratislavě.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2007
Témata: muzikologie romské osobnosti
Země: Slovensko
Autor: Šenkyřík, Tomáš
Bibliografický odkaz: Šenkyřík, Tomáš. 2007. Byl to nevšední talent... Ivan Hrisko vzpomíná na Rinalda Oláha a nejen na něj. Romano džaniben 14 (3): 126–129.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás