english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Redakce časopisu Romano džaniben oslavila 30 vydaných ročníků časopisu

Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji za práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Brekovští Romové – „nejlepší v Československu“. Cikánství jako struktura vztahů a logika sociální mobility v období socialismu

[The Brekov Roma – „the best in Czechoslovakia“. Gypsyness as a structure of relations and logic of social mobility in the socialist era.]

Text vstupuje do diskuse o tom, jak chápat zmínky o „cikánech“ v historických pramenech, zde konkrétně v kontextu socialistického Československa. Překračuje přitom rámec sledování způsobů státní kategorizace obyvatelstva, kdy již mnozí autoři poukazovali na oficiální definici „Cikánů“ jako kategorie sociální deviace, spíše než etnické (sebe)identifikace. V rámci etnograficky informovaného přístupu k výzkumu romských dějin sleduje tento text různé překrývající se dobové diskurzy „cikánství“ a jejich vyjednávání v rámci lokálně ukotvené hierarchie socioekonomických vztahů. Na případové studii východoslovenské vesnice Brekov konkrétně sleduje, jak tato kategorie vypovídala nejen o vyloučení Romů z neromské společnosti, ale také o způsobech, jakými byly definovány vztahy mezi samotnými Romy, a to nejen na narativní úrovni, ale také na úrovni konkrétní sociální praxe. Přispívá tak k rostoucí debatě mezi historiky a romisty o povaze romského aktérství v historii.

This text enters the discussion on the way of understanding the references to „Gypsies“ in historical sources, here specifically in the context of socialist Czechoslovakia. In doing so, it goes beyond tracing the ways in which the state categorized the population, where many authors have already pointed to the official definition of „Gypsy“ as a category of social deviance rather than ethnic (self-)identification. In an ethnographically informed approach to researching Romani histories, this text traces various overlapping contemporary discourses of ‚gypsyness‘ and their negotiation within a locally anchored hierarchy of socio-economic relations. Using the case study of the eastern Slovakian village of Brekov, it specifically traces how this category spoke not only to the exclusion of Roma from non-Romani society, but also to the ways in which relations between Roma themselves were defined, not only at the narrative level, but also at the level of concrete social practice. In so doing, it is a contribution to the growing debate among historians and Romani studies scholars about the nature of agency of the Roma in history.
Romano dzaniben_1_2023_Ort_27-55.pdf:

Publikace: 1/2023
Témata:
Země: Česká republika Slovensko Československo
Autor: Ort, Jan
Bibliografický odkaz: Ort, Jan. 2023. Brekovští Romové – „nejlepší v Československu“. Cikánství jako struktura vztahů a logika sociální mobility v období socialismu. Romano džaniben 30 (1): 27–55.
Klíčová slova: Romové; cikánství; socialistické politiky; Československo; sociální mobilita; meziromské vztahy
DOI: https://doi.org/10.5281/zenodo.10280841
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás