english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Děti silnice (několik poznámek ke švýcarské "cikánské politice")

Pojednání o historii a současnosti etnika Jenišů, kteří žili a žijí jako kočovníci, ale etnicky k Romům a Sintům nepatří. Původ etnicky těžko zařaditelných Jenišů je dosud nejasný a velice málo probádaný.
V 19. století se úřady snažily kočovníky usadit a přimět je k asimilaci. Policie je odvezla do vězení v Bernu, kde byli zaregistrováni a poté rozděleni do jednotlivých kantonů. Tam byli v chudších obcích zaevidováni, ale nikdy v nich nezačali bydlet, neboť jim obce neumožnily vybudovat si v nich vlastní existenci.
Předpokládá se, že v Evropě žije několik stovek tisíc Jenišů - říká se jim také "travellers" a "gens de voyage".
Jejich jazyk nevzbudil velký zájem jazykovědců - teprve v dnešní době se jím zabývá lingvista Klaus Siewert z univerzity v Münsteru, který se snaží prozkoumat a zdokumentovat všechny zanikající jazyky v německy mluvících zemích.
Podnětem pro tento příspěvek je nedávno publikovaná zpráva o tzv. cikánské politice ve Švýcarsku za druhé světové války. Ze zprávy je patrné, jaké postoje zaujímal švýcarský stát vůči Sintům, Romům a Jenišům.
Dozvídáme se, že ve Švýcarsku totiž platily velmi restriktivní zákony, které nešvýcarským Romům, Sintům a Jenišům zabraňovaly ve vstupu do země. Švýcarsko patřilo k prvním státům, které se pokusily zákonem regulovat volnost pohybu kočovníků a snažily se je usazovat.
Součástí pojednání je i politika Švýcarska vůči Romům, Sintům a Jenišům v poválečné době. Toto období ovlivnil projekt nazvaný "Děti silnice", který vznikl na počátku 20. století, kdy ve Švýcarsku platila velmi propracovaná teorie rasové hygieny a eugeniky. Švýcarský psychiatr Josef Jörger, který sestavoval genealogie jenišských rodin a odvozoval ze svých výzkumů dědičnost "vagabundství, zločinectví, nemravnosti, slabomyslnosti, duševních poruch a pauperismu", zastával názor, že všechny tyto údajně dědičné vlastnosti lze potlačit narušením rodinných vazeb a odebíráním dětí. Domníval se, že tato cesta povede k promísení biologicky dědičných vlastností Jenišů s vlastnostmi usedlého obyvatelstva.
Projekt byl zastaven až v roce 1973. Do té doby bylo z jenišských rodin odebráno asi 600 dětí, které byly umístěny do ústavů a náhradních rodin. Po sérii článků o osudu Jenišů švýcarská vláda uznala, že Jenišům musí být přiznáno stejné právo na sebeurčení, jako mají ostatní menšiny ve Švýcarsku.
Potřeba vypořádat se s nacistickým bezprávím vedla v roce 1988 k založení fondu určeného na pomoc všem sociálně potřebným lidem, kteří byli za války pronásledováni z důvodů etnické příslušnosti, náboženského vyznání nebo politického přesvědčení. Odškodnění se kromě přeživších židovských obětí nacismu týkalo i Romů, Sintů a Jenišů.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 3-4/2001
Témata: historie obecně politika
Země: Švýcarsko
Autor: Brandnerová, Meret
Bibliografický odkaz: Brandnerová, Meret. 2001. Děti silnice (několik poznámek ke švýcarské "cikánské politice"). Romano džaniben 8 (3-4): 94–102.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás