english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Odkupování plodnosti. Výzkum sterilizačních praktik týkajících se romských žen v Československu, který provedli Paul Öfner a Bert de Rooij z pověření sdružení Vereniging Lau Mazirel a nadace Stichting Informatie over Charta 77. Překlad zprávy z roku 1990

[Fertility for Sale. The Research into the Practices of Sterilisation of Romani Women in Czechoslovakia, Implemented by Paul Öfner and Bert de Rooij as Commissioned by the Association Vereniging Lau Mazirel and the Foundation Stichting Informatie Over Charta 77. Czech Translation of the Complete Document from 1990]

Romano dzaniben_2_2019_147-215_Ofner-Rooij-Andrs-Pellar.pdf:

Publikace: 2/2019
Témata: historické dokumenty zdraví
Země: Československo
Autor: de Rooij, Bert Andrš, Zbyněk Pellar, Ruben
Bibliografický odkaz: Pellar, Ruben; de Rooij, Bert; Andrš, Zbyněk; Pellar, Ruben. 2019. Odkupování plodnosti. Výzkum sterilizačních praktik týkajících se romských žen v Československu, který provedli Paul Öfner a Bert de Rooij z pověření sdružení Vereniging Lau Mazirel a nadace Stichting Informatie over Charta 77. Překlad zprávy z roku 1990. Romano džaniben 26 (2): 147–215.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás