english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Je dobře, že jsou lidé, kteří chtějí vědět, kdo jsem (rozhovor se spisovatelkou a malířkou Ceijou Stojkovou z Rakouska)

Ceija Stojková pochází z lovárské (olašské) rodiny, která se až do druhé světové války živila koňským handlířstvím a obchodováním na trzích. Ceija přežila koncentrační tábory a po válce se vrátila do Vídně. Napsala biografii Žijeme ve skrytu, která vyšla v Rakousku v roce 1988 a v České republice v roce 2009 v nakladatelství Argo. V roce l992 vyšla její druhá kniha Cestující na tomto světě. Zabývá se také malováním. Malovat začala až v osmdesátých letech, inspirována kreslením svých vnuček, z nichž jedna chodila do waldorfské školy. Ceija Stojková vystavovala kromě Rakouska i v Německu, Polsku, Slovensku, Japonsku. Článek končí krátkou básničkou Poselství obrazů.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2003
Témata: výtvarnictví literatura - poezie orální tradice / memoráty
Země: Rakousko
Autor: Heinschink, Mozes Karoly, Miriam
Bibliografický odkaz: Heinschink, Mozes; Karoly, Miriam. 2003. Je dobře, že jsou lidé, kteří chtějí vědět, kdo jsem (rozhovor se spisovatelkou a malířkou Ceijou Stojkovou z Rakouska). Romano džaniben 10 (3): 167–185.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás