english | česky
home

Aktuality


Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Romské organizace v Austrálii / (Rozhovor M. Ouhrabkové s O. Durkinem)

Pan Durkin hlásící se k Romanichalům je redaktorem australského časopisu Latcho Drom a zároveň jedním ze zakladatelů Romani Association of Australia (vznikla před osmi lety). Z rozhovoru s ním se dozvídáme mnoho údajů a o situaci Romů žijících na území Austrálie. Např. nejdříve se sem dostali Romanichals z Anglie a Skotska patrně již r. 1788, dnes žije na tomto kontinentě odhadem 25.000 - 100.000 Romů. V Austrálii, coby multikulturní společnosti, nemají Romové specificky svůj problém s rasismem (i když kočovné rodiny pociťují diskriminaci v oblasti vzdělávání dětí, imigranti zase na trhu práce - vyšší věk a nedokonalá angličtina je automaticky vyřazují při výběrovém řízení).


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2000
Témata: romské mezinárodní hnutí
Země: Austrálie
Autor: Ouhrabková, Martina
Bibliografický odkaz: Ouhrabková, Martina. 2000. Romské organizace v Austrálii / (Rozhovor M. Ouhrabkové s O. Durkinem). Romano džaniben 7 (1): 92–97.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás