english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Posuny v rómskej hudbe na Slovensku a jej funkcie v súčasnosti

Článek založený na dlouholeté terénní sběru na Slovensku se zabývá tamní romskou produkcí hudby jako důležitou součástí kulturní a etnické identity Romů, přičemž se soustřeďuje na nejnovější proměny populární romské produkce a její vliv na hudební repertoár různých místních slovenských romských komunit a snaží se postihnout míšení dvou základních žánrů romské hudby,  tzv. phurikane a neve giľa. Zabývá se též hudbou produkovanou v rámci romských evangelikálních sborů a postupně se etablující žánr romských náboženských písní.

text si můžete stáhnout v 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 2/2012
Témata: muzikologie hudba
Země: Slovensko
Autor: Belišová, Jana
Bibliografický odkaz: Belišová, Jana. 2012. Posuny v rómskej hudbe na Slovensku a jej funkcie v súčasnosti. Romano džaniben 19 (2): 77–99.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás