english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Zpráva o situaci Romů v Kosovu / (Report on the investigation of the situation of Roma, Ashkaliye and Egyptians in Kosovo)

 

Shrnutí cca 40 s. rukopisného textu nepublikované zprávy profesora Mozes F. Heinschinka, který navštívil v červnu a červenci 1999 řadu měst a obcí v Kosovu.
Kosovští Romové mluví romsky a jsou převážně muslimové. Subetnická skupina Aškalijců mluví albánsky a jsou rovněž muslimové. Z nich se vyčlenila skupina tzv. Egypťanů, která je na vyšší sociální úrovni a za "cikány" se nepovažuje. Příslušníci všech těchto skupin se stávají obětmi násilí - fyzických útoků, loupeží, podpalování domů apod. V některých místech byly zničeny celé romské čtvrtě. Mnozí Albánci i Srbové se stydí ukazovat se na veřejnosti s Romy, kterým vytýkají kolaboraci s nepřítelem během války.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2001
Témata: politika
Země: Kosovo
Autor: Heinschink, Mozes
Bibliografický odkaz: Heinschink, Mozes. 2001. Zpráva o situaci Romů v Kosovu / (Report on the investigation of the situation of Roma, Ashkaliye and Egyptians in Kosovo). Romano džaniben 8 (1): 150–151.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás