english | česky
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Zpráva o situaci Romů v Kosovu / (Report on the investigation of the situation of Roma, Ashkaliye and Egyptians in Kosovo)

 

Shrnutí cca 40 s. rukopisného textu nepublikované zprávy profesora Mozes F. Heinschinka, který navštívil v červnu a červenci 1999 řadu měst a obcí v Kosovu.
Kosovští Romové mluví romsky a jsou převážně muslimové. Subetnická skupina Aškalijců mluví albánsky a jsou rovněž muslimové. Z nich se vyčlenila skupina tzv. Egypťanů, která je na vyšší sociální úrovni a za "cikány" se nepovažuje. Příslušníci všech těchto skupin se stávají obětmi násilí - fyzických útoků, loupeží, podpalování domů apod. V některých místech byly zničeny celé romské čtvrtě. Mnozí Albánci i Srbové se stydí ukazovat se na veřejnosti s Romy, kterým vytýkají kolaboraci s nepřítelem během války.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2001
Témata: politika
Země: Kosovo
Autor: Heinschink, Mozes
Bibliografický odkaz: Heinschink, Mozes. 2001. Zpráva o situaci Romů v Kosovu / (Report on the investigation of the situation of Roma, Ashkaliye and Egyptians in Kosovo). Romano džaniben 8 (1): 150–151.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás