english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Gronemeyerovy přetisky raných německých pramenů o Romech

Německý protestantský teolog a sociolog Reimer Gronemeyer sestavil ve svém díle Zigeuner im Spiegel früher Chroniken und Abhandlungen. Quellen vom 15. bis zum 18. Jhdt. (Cikáni v zrcadle raných kronik a pojednání. Zdroje od 15. po 18. století) faksimile všech dostupných pramenů referujících o Cikánech v oblasti západní Evropy zhruba do 17. století (Gronemeyer 1987). V úvodu a doslovu shrnuje největší obecné problémy v přístupu k nim, a průběžně předkládá i historicko-kritické analýzy jednotlivých děl a zařazuje je do své doby. V knize jsou rozlišeny původní kroniky (kosmografie, 1. oddíl), obecná historická díla obsahující pasáže o Romech (2. oddíl), teologicko-filozofická díla se zmínkou o Romech (3. oddíl), právní díla a edikty se souvztažností k Romům (4. oddíl), varia (5. oddíl) a monografie věnované Romům (5. oddíl).
Navrhuje, aby byl přehodnocen současný pohled na rané dějiny Romů v Evropě. Klíčový byl odklon od jinak pečlivě dodržovaného principu věrnosti pramenu a od preferování primárních před sekundárními zdroji. Mezi dobovými vzdělanci se velice brzo prosadily spíš stereotypy, opisy a postupné reinterpretace v neprospěch Romů. Na různých příkladech dokládá toto, slovy Gronemeyerovými, „slepé místo humanismu“, jinak velice osvíceného.
Prameny hodně opakují údaje o ošklivém vzhledu Romů, o podvodném a chudobném způsobu života, o jejich kočovnictví a jiné. Časem přibývají informace a domněnky o původu Romů, o důvodech jejich příchodu do Evropy, ale i označení této etnické skupiny. Běžné předsudky (o demografické hrozbě, o pouhé sociální skupině bez etnického podkladu, o nebezpečí rabování apod.) měly své předchůdce už v 16.-17. století.
Gronemeyer předkládá klíčové prameny (mj.) v originální latině či němčině, z nichž byly celé přeloženy do češtiny tyto nejranější:
- Hermann Cornerus: Chronicon
- Andreas (Presbyter z Řezna): Diárium Sexennale
- Albert Krantzius: Saxonia, Kolín nad Rýnem
- Aventinus:Annales Boiorum
- Stumpf:Schweyezer: Chronik
- Münster: Cosmografei
Větší prostor je věnován závěrečné části knihy Jacoba Thomasia „Dissertatio philosophica de Cingaris“ z roku 1652, která kypí nadávkami, rozhořčením a odsudkem zaměřeným na cikánské společenství.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: jevend/2006
Témata: historické dokumenty
Země: Německo
Autor: Wagner, Peter
Bibliografický odkaz: Wagner, Peter. 2006. Gronemeyerovy přetisky raných německých pramenů o Romech. Romano džaniben 13 (jevend): 29–58.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás