english | česky
home

Aktuality


Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989

Podrobná zpráva o rozboru novinových textů (věnovaných určitým rasově motivovaným vraždám Romů) a televizních diskusí, které se týkaly Romů. Na výzkumu pracovalo 6 expertů ze tří zemí, sledovány byly Česká, Slovenská a Maďarská republika. Ve vztahu k Romům se maďarská média jeví pozitivněji než česká a slovenská. Jednou z metod výzkumu byly také analýzy rozhovorů, jejichž účastníci se baví o Romech a odkazují na novinové články: vědci došli ke zjištění, že tyto články nepůsobí ani tak na proměnu znalostí u čtenáře, spíše přinášejí argumenty pro jeho názory.


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2000
Témata: politika
Země: Česká republika
Autor: Nekvapil, Jiří
Bibliografický odkaz: Nekvapil, Jiří. 2000. Obraz Romů v středoevropských masmédiích po roce 1989. Romano džaniben 7 (1): 77–87.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás