english | česky
home

Aktuality

Osmdesáté narozeniny Ilony Lackové: Užižom tel bachtaži čercheň. Narodila jsem se pod šastnou hvězdou.

Malý medailon k 80. narozeninám naší nejstarší romské spisovatelky Ilony Lackové. Vypráví se v něm o ženě, která prošla tvrdou válečnou zkušeností a po válce začala účinně
pomáhat svým romským bratrům a sestrám a také začala být literárně činná.
V roce 1997 vydalo nakladatelství Triáda její životopisná vyprávění nazvaná "Narodila jsem se pod šastnou hvězdou". Osud knihy nebyl jednoduchý - nakladatelství Mladá fronta projevilo o rukopis zájem už v roce 1986 (poté, co úryvky četla v rozhlase populární herečka Dana Medřická). Oficiální autority uvažovaly čtyři roky o tom, zda je možné publikovat například Iloniny svérázné názory na komunistickou stranu, jíž byla tehdy členkou. V roce 1990 nakladatelství Mladá fronta smlouvu zrušilo - tentokrát z ekonomických důvodů. Když kniha v roce 1997 vyšla v Triádě, zakoupil si ji tehdejší tajemník amerického velvyslanectví Carlton Bulkin a přeložil ji do angličtiny. V roce 1999 vyšla v Anglii pod názvem "A false dawn" (Herfordshire Press, Hatfield) a v roce 2000 ve Francii pod názvem "Je suis née sour une bonne étoile".
V medailonu je ještě zmínka o baladě "Ago, Ago, tre kale jakha..." a o dramatu "Žužika".


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2001
Témata: romské osobnosti literatura - próza
Země: Slovensko
Autor: Hübschmannová, Milena
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena. 2001. Osmdesáté narozeniny Ilony Lackové: Užižom tel bachtaži čercheň. Narodila jsem se pod šastnou hvězdou.. Romano džaniben 8 (1): 12–15.
časopisˇkrajinou příběhůˇromistické utopieˇostatní projektyˇmetodikyˇo nás