english | česky
ISSN 1210-8545 (Print)
ISSN 2788-3809 (On-line)
home

Aktuality


Výzva k zasílání příspěvků do chystaného monotematického čísla o boji a práva Romů (Romano džaniben 2024)

Oslovujeme všechny Romky a Romy s výzvou napsat osobní vzpomínku či povídku pro romistický časopis Romano džaniben na téma bezpečí či ohrožení bezpečí.

Časopis Romano džaniben přechází k 1. 1. 2022 do režimu časopisu s otevřeným přístupem podle definice BOAI

Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Osmdesáté narozeniny Ilony Lackové: Uľiľom tel bachtaľi čercheň. Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou.

Malý medailon k 80. narozeninám naší nejstarší romské spisovatelky Ilony Lackové. Vypráví se v něm o ženě, která prošla tvrdou válečnou zkušeností a po válce začala účinně
pomáhat svým romským bratrům a sestrám a také začala být literárně činná.
V roce 1997 vydalo nakladatelství Triáda její životopisná vyprávění nazvaná "Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou". Osud knihy nebyl jednoduchý - nakladatelství Mladá fronta projevilo o rukopis zájem už v roce 1986 (poté, co úryvky četla v rozhlase populární herečka Dana Medřická). Oficiální autority uvažovaly čtyři roky o tom, zda je možné publikovat například Iloniny svérázné názory na komunistickou stranu, jíž byla tehdy členkou. V roce 1990 nakladatelství Mladá fronta smlouvu zrušilo - tentokrát z ekonomických důvodů. Když kniha v roce 1997 vyšla v Triádě, zakoupil si ji tehdejší tajemník amerického velvyslanectví Carlton Bulkin a přeložil ji do angličtiny. V roce 1999 vyšla v Anglii pod názvem "A false dawn" (Herfordshire Press, Hatfield) a v roce 2000 ve Francii pod názvem "Je suis née sour une bonne étoile".
V medailonu je ještě zmínka o baladě "Ago, Ago, tre kale jakha..." a o dramatu "Žužika".


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: 1-2/2001
Témata: romské osobnosti literatura - próza
Země: Slovensko
Autor: Hübschmannová, Milena
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena. 2001. Osmdesáté narozeniny Ilony Lackové: Uľiľom tel bachtaľi čercheň. Narodila jsem se pod šťastnou hvězdou.. Romano džaniben 8 (1-2): 12–15.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás