english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Nejstarší sestra a její postavení v tradiční romské rodině

Role nejstarší sestry (bari phen) není tak přesně definována jako role nejstaršího bratra. Autorka pracuje v tomto textu s výpověďmi vztahujícími se hlavně k meziválečnému období a k období prvních dvou poválečných desetiletí. Péče o mladší sourozence se dívka ujala nejčastěji ve věku 8 - 9 let. Matka chodila po vesnicích za výdělkem, potřebovala, aby bylo doma o děti postaráno. Nejstarší dcera kromě hlídání mladších sourozenců také uklízela, prala a vařila. Dívka se takto připravovala na svou budoucí roli manželky, snachy a matky. A přísnou prověrkou dosavadní výchovy dívky bylo hodnocení tchyně. Nejstarší dceru neposílali rodiče do školy, aby mohla plnit své rodinné povinnosti. A nejstarší sestra (spolu s nejstarším bratrem) také pečuje o stárnoucí a nemocné rodiče.


1996_1-2-s.66-71_Zigova.pdf:

Publikace: 1-2/1996
Témata: etnografie obecně rodinné a komunitní vztahy
Země: Slovensko
Autor: Žigová, Anna
Bibliografický odkaz: Žigová, Anna. 1996. Nejstarší sestra a její postavení v tradiční romské rodině. Romano džaniben 3 (1): 66–71.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás