english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

Rozhovor s romskou šperkařkou Rosou Taikonovou

Výtvarnice-šperkařka Rosa Taikonová je sestra zesnulé spisovatelky Katariny. Rosa pochází z rodu Kalderašů (kotlářů) a proslavila se výrobou stříbrných šperků, které sama navrhuje.
Rozhovor byl zaznamenán během její návštěvy v Praze v rámci romského festivalu Khamoro 2000. Beseda, jíž se zúčastnili studenti romistiky z filozofické fakulty Univerzity Karlovy, se konala na půdě Švédského velvyslanectví, které se zasloužilo o české vydání knihy Katariny Taikonové "Katici, ty to zvládneš" (Nakl. Ivo Železný, Praha 1999). V obsáhlém rozhovoru Rosa Taikonová vypráví o svém dětství, o tom, jak začala chodit do školy, o svém zájmu o sociální situaci Romů ve Švédsku i o tom, jak začala ve svých 35 letech dělat stříbrné šperky.

Publikace: 3-4/2001
Témata: výtvarnictví romské osobnosti
Země: Švédsko
Autor: Hübschmannová, Milena
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena. 2001. Rozhovor s romskou šperkařkou Rosou Taikonovou. Romano džaniben 8 (3): 140–147.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás