english | česky
home

Aktuality


Po čtyřech letech se otevírá obor ROMISTIKA na FF UK, přihlášky ke studiu je možné podávat tradičně do konce února.

Vyzkoušejte nové metodiky pro výuku romštiny!

V archivu Romano džaniben jsou nyní dostupné texty od roku 2000 do současnosti, aktuální ročník je celý volně dostupný pouze předplatitelům. I nadále pokračujeme v rekonstrukci stránek.

Osobní vzpomínku a výzvu současné ředitelky spolku Romano džaniben, Lady Vikové, k desetiletému výročí úmrtí M. Hübschmannové si můžete přečíst zde.

La romňako than ando románo taršašágo / Postavenie ženy v spoločenstve valašských Rómov

Podle autora zaujímá žena-manželka v rodinné hierarchii olašských Romů druhé místo. Jejím nejdůležitějším úkolem je starost o domácnost a výchova dětí. Je-li to nutné, musí rodinu zabezpečit i finančně, v některých případech i krádežemi. Musí se snažit dbát o svůj zevnějšek (reprezentuje svého muže a jeho rodinu). Pokud se dopustí nevěry, následují tvrdé tresty. Jsou jí ostříhány vlasy, manžel ji zbije, někdy jí zohaví obličej a vyžene z domova zpět k jejím rodičům. V takové situaci hanba nepadá jen na ni, ale i na celou rodinu jejího muže.


1996_1-2-s.107-108_Stojka.pdf:

Publikace: 1-2/1996
Témata: rodinné a komunitní vztahy orální tradice / memoráty
Země: Česká republika Slovensko
Autor: Stojka, Peter
Bibliografický odkaz: Stojka, Peter. 1996. La romňako than ando románo taršašágo / Postavenie ženy v spoločenstve valašských Rómov. Romano džaniben 3 (1): 107–108.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás