english | česky
home

Aktuality

O Ivan Veselý vakerel pal e Šmižaňa, jak ulila u jak bariľa avri - Ivan Veselý vypráví o Smižanech, kde se narodil a kde vyrůstal.

Rozhovor s romským politikem Ivanem Veselým, který se odehrál v rámci semináře romistiky na FFUK,  se týká jeho dětství stráveného v „cikánské osadě“ ve Smižanech u Spišské Nové Vsi. V jeho výpovědí se hovoří také o době druhé světové války a holocaustu. Zajímavé je, že v jeho osadě (podobně jako i v některých jiných) zachránil Romy před povražděním gardista. Gardisté jako celek Romy pronásledovali, avšak – jak se ukazuje – ani gardisté nebyli jednolitá horda fašistických sadistů a někteří z nich žili se „svými Cikány“ v ustálených vztazích tradiční kooperace.
Tyto výpovědi vysvětlují jinak těžko vysvětlitelnou skutečnost: Jak je možné, že navzdory všem krutým proticikánským opatřením, o kterých se můžeme dozvědět z archivů, Romové na Slovensku válku přežili, a že jich tam v roce 1946 bylo asi sto tisíc. Teprve výpovědi pamětníků ukazují, že Romům pomohlo přežít perzekuci jejich integrované postavení do předválečné slovenské společnosti.
 


text si můžete stáhnout v PDF:

Publikace: ňilaj/2003
Témata: romské osobnosti orální tradice / memoráty
Země: Slovensko
Autor: Hübschmannová, Milena
Bibliografický odkaz: Hübschmannová, Milena. 2003. O Ivan Veselý vakerel pal e Šmižaňa, jak ulila u jak bariľa avri - Ivan Veselý vypráví o Smižanech, kde se narodil a kde vyrůstal.. Romano džaniben 10 (1): 76–86.
časopis·krajinou příběhů·romistické utopie·ostatní projekty·metodiky·o nás